Czekamy na remonty dróg i chodników

Kategoria: Dzielnica Utworzono: sobota, 20 sierpień 2016 Daniel Kossakowski

Pomimo ogromnych inwestycji realizowanych w naszej dzielnicy, jak na przykład trasa Nowa Słowackiego, uliczki wewnątrzosiedlowe wydają się być zapomniane.

Wspólnie z radą dzielnicy postanowiliśmy interweniować - remonty będą - jednak trzeba na nie poczekać, w niektórych przypadkach nawet do trzech lat.

Pierwszego sierpnia zarząd rady dzielnicy Matarnia wystosował pismo do władz miasta, które określało listę chodników i ulic w naszej okolicy, które wymagają odnowy ze względu na bardzo zły stan nawierzchni. Odpowiedź przyszła, niewątpliwie pozytywna, choć czuć pewien niedosyt.

Złota Karczma

Remont chodników na ul. Złota Karczma przy budynkach 3, 5, 7, 9, 15 oraz ulicach: Kadetów, Elewów, Podchorążych, Radiowej i Radarowej został zgłoszony do Programu modernizacji chodników w Gdańsku, z tym że dopiero do edycji 2019. Powód? Jak zwykle - pieniądze przeznaczone na lata 2017 i 2018 zostały już wykorzystane.

Ulice wewnętrzne pomiędzy budynkami 7/3, 9/5, 11/13, 15/17 przy ul. Złota Karczma zostaną uwzględnione w planach remontowych Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku dopiero wtedy, gdy zostaną przez nich przejęte. Obecnie drogi te nie są w obszarze geodezyjnym dróg publicznych - zostały uruchomione procedury ich wydzielenia.

Osiedle czterdziestolecia

Według urzędników remont nawierzchni ulic Elewów, Podchorążych, Kadetów nie jest wymagany i prace wokół tych odcinków będą ograniczać się do łatania miejscowych ubytków nawierzchni. Rada dzielnicy zobowiązała się do monitorowania tej sytuacji, zwłaszcza że obecnie ul. Podchorążych jest rozjeżdżana przez pojazdy dostarczające towary do pobliskiego marketu.

Klukowo

Kompleksowy remont ul. Spadochroniarzy (której modernizacja została podzielona na dwa etapy) i ul. Telewizyjnej został wpisany do Programu modernizacji ulic w Gdańsku na pozycjach 265 i 266. W całej kolejce znajduje się aktualnie 519 dróg, które wymagają remontu.

Jednak żeby dodać trochę optymizmu warto zaznaczyć, że w 2017 roku zaplanowany został remont najbardziej zdegradowanego odcinka ul. Spadochroniarzy - od ul. Słowackiego do wjazdu do biurowca firmy Pika.

Utwardzenie jezdni na ul. Ikara zostało wpisane do bazy Potrzeb budowy ulic od podstaw - alternatywnie tymczasowego utwardzenia. Termin i sposób realizacji zależy od funduszy miasta, jakimi będzie ono dysponować.

Co dalej?

Pozostaje czekać, aż rozpoczną się planowane inwestycje. W przypadkach mniej oczywistych - rada dzielnicy monitoruje sytuacje. Jeżeli mają Państwo jakieś uwagi - zachęcamy do kontaktu z radnymi.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.