O co chodzi z Radą Dzielnicy?

Kategoria: Rada dzielnicy Utworzono: poniedziałek, 18 styczeń 2016 Daniel Kossakowski

W prostych słowach: Rada Dzielnicy jest grupą osób, wybraną przez mieszkańców, która reprezentuje ich interesy przed władzami miasta.

Matarnia (obejmująca swoim zasięgiem osiedla: Złota Karczma, Matarnia, Klukowo, Firoga, Zajączkowo) takiego organu nie posiada - chcemy to zmienić!

Rady dzielnic otrzymują rocznie część budżetu miasta zależną od liczby mieszkańców, którą mogą wykorzystać na realizację niewielkich inwestycji w swoim rejonie - oczywiście wszystko po zasięgnięciu konsultacji mieszkańców. Ponadto mogą wpływać na decyzje administracyjne i organizacyjne (np. dotyczące transportu publicznego).

Obecnie Gdańsk podzielony jest na 34 dzielnice. tylko 4 nie posiadają swoich rad - w tym nasza Matarnia. Z tego powodu omija nas wiele dyskusji i inwestycji, a mieszkańcy mogą czuć się odsunięci w dalszy szereg.

Członkowie jednostki pomocniczej jaką jest Rada Dzielnicy powoływani są poprzez wybory, które organizowane są w danym okręgu wyborczym. Na radnego może wystartować każdy mieszkaniec. Aby rada została powołana frekwencja wyborcza musi przekroczyć 5% - to bardzo ważne, dlatego apelujemy do naszych czytelników, aby poinformowali swoich znajomych i sąsiadów o takiej inicjatywie.

Do zorganizowania wyborów i uruchomienia wymaganych procedur niezbędne było złożenie wniosku z podpisem przynajmniej 10% mieszkańców, co w przypadku Matarni daje około 600 zainteresowanych. Koordynatorami zbiórki byli: Maria Czechowska oraz Daniel Kossakowski. Podpisy zebrano w miesiąc, obecnie kandydaci na radnych zbierają podpisy pod swoimi wnioskami. 5 czerwca wybory!

Jakie są realne korzyści posiadania rady?

Praktyka pokazuje, że ogromne. Patrząc po naszych sąsiadach (Osowa, Brętowo) rady dysponują średnimi budżetami w wysokości 60 tysięcy złotych rocznie, co pozwala realizować przykładowe inwestycje:

  • Wielki Festyn 300-LECIE BRĘTOWA
  • Kurs języka angielskiego dla seniorów
  • Konserwacja ławek i remont piaskownic przy ul. Podkarpackiej
  • Dofinansowanie posiłków dla uczniów szkoły Podstawowej nr 81 pochodzących z rodzin ubogich

Ponadto do Rady Miasta skierowano wiele wniosków o remonty ulic, chodników, placów oraz obiektów użyteczności publicznej takich jak basen, czy rozbudowa szkół. Część z nich została już zaplanowana.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.