Przypominamy o zbiórce elektrośmieci w SP82!

Kategoria: Dzielnica Utworzono: czwartek, 23 kwiecień 2015 Daniel Kossakowski
Zbiórka odpadów elektronicznych w Klukowie

W klukowskiej szkole odbędzie się kolejna zbiórka niepotrzebnych sprzętów elektronicznych - zaplanowana jest na 18 - 21 maja.

Za każdy zużyty sprzęt placówka otrzyma kupony, które będzie mogła wymienić na atrakcyjne pomoce dydaktyczne i wyposażenie sal w ramach programu Moje miasto bez elektrośmieci.

Szkoła Podstawowa nr 82 przystąpiła do programu Moje miasto bez elektrośmieci już na początku roku szkolnego 2014/2015 i od razu bardzo aktywnie rozpoczęła jego realizację. Przekazane bezpłatne materiały wspierające zbiórki przydały się do nagłośnienia akcji. Na pobliskim osiedlu, w blokach mieszkalnych zostały rozklejone ulotki, dzięki zaangażowaniu jednego z rodziców. Wszystkie te działania i wiele innych przyczyniły się do tak dużej zbiórki - czytamy na oficjalnej stronie programu.

Co to są elektrośmieci?

Do elektrośmieci zaliczamy wszystkie niedziałające urządzenie elektryczne i elektroniczne, czyli takie które było podłączone do gniazdka lub posiadało baterie. Przykładem więc jest więc stary telefon w szufladzie, popsuta pralka lub lodówka, czy przestarzały i nieużywany już laptop. To także zabawki, gadżety oraz zużyte świetlówki.  Łatwo rozpoznać taki sprzęt, bo widnieje na nim znak przekreślonego kosza na śmieci informujący o zakazie wyrzucania takich urządzeń na śmieci.

Dlaczego warto je oddać?

Zużytego sprzętu nie powinniśmy trzymać w domu, na strychu, lub piwnicy. Marnujemy w ten sposób cenne surowce i miejsce. Warto zaznaczyć tutaj, że pod żadnym pozorem nie wolno wyrzucać ich na śmietnik – jest to niebezpieczne dla środowiska i grozi za to kara grzywny nawet do 5 000 złotych.

O zakazie wyrzucania elektrośmieci do śmietnika informuje znak przekreślonego kontenera, umieszczony na urządzeniach elektrycznych i elektronicznych.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.