Dzień otwarty na budowie PKM

Kategoria: Gdańsk Utworzono: wtorek, 29 kwiecień 2014 Daniel Kossakowski

Pomorska Kolej Metropolitalna zaprasza na imprezę pod hasłem: Kolej na PKM czyli Dzień Otwarty na budowie.

Każdy, kto 1 maja 2014 r. w godz. 10.00 - 16.00 pojawi się w miejscu budowy przystanku PKM Matarnia i Lokalnego Centrum Sterowania (przy ul. Budowlanych w Gdańsku) będzie miał okazję zobaczyć od środka jak buduje się nową linię kolejową w Trójmieście.

Właśnie mija 100 lat od uruchomienia przedwojennej Kolei Kokoszkowskiej, której historyczną następczynią jest linia PKM, ponadto budowa PKM przekroczy 1 maja półmetek i to właśnie z tych okazji spółka zdecydowała otworzyć się dla Gdańszczan. Moc atrakcji czeka na wszystkich, którzy zjawią się tego dnia na Matarni.

Wszyscy będą mogli od środka zobaczyć największą inwestycję realizowaną przez Samorząd Województwa Pomorskiego. Do zwiedzania udostępniony zostanie m.in. budynek Lokalnego Centrum Sterowania, czyli serce przyszłej linii kolejowej, a każdy chętny będzie mógł wczuć się w rolę operatora maszyn budowlanych siadając za ich sterami.

Start imprezy o godz. 10.00. Oficjalne otwarcie z udziałem marszałka województwa Mieczysława Struka, który odsłoni specjalnie przygotowaną na ten dzień makietę przystanku PKM Matarnia, planowane jest o godz. 11.30. Na półmetku wydarzenia, około godz. 12.30-13.00, zostanie zrobione wspólne, grupowe zdjęcie wszystkich uczestników Dnia Otwartego na budowie PKM.

Atrakcje

Ponadto zaplanowano mnóstwo atrakcji za starszych i dla młodszych, najciekawsze z nich to:

  • Niewybuchy i niewypały znalezione m.in. na budowie PKM zaprezentują saperzy z „Explosive” s.c.
  • Krótkie wykłady o fascynującym świecie kolei poprowadzą: Bartłomiej Buczek i Andrzej Massel.
  • Wyniki prac archeologicznych na budowie PKM zaprezentuje Muzeum Archeologiczne w Gdańsku.
  • Salka projekcyjna z filmami o tematyce kolejowej.
  • Wielka wystawa maszyn budowlanych pracujących przy budowie PKM, do których można będzie wejść i zrobić sobie zdjęcie!
  • Symulator pulpitu dyżurnego ruchu PKM oraz symulator urządzeń pokładowych ETCS przygotowane przez firmę Bombardier Transportation (ZWUS) Polska Sp. z o.o.

Przy okazji przypominamy, że teren imprezy to wciąż plac budowy, zatem strój i obuwie na 1 maja najlepiej przygotować sobie sportowe.

Dojazd na imprezę

W związku z tym, że PKM powstaje m.in. po to, aby zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego, 1 maja w szczególny sposób premiowani przez będą ci, którzy wybiorą komunikację miejską żeby dostać się na Dzień Otwarty. Każdy, kto tego dnia zgłosi się na stoisko PKM z aktualnym biletem autobusowym (jednorazowym, dziennym, miesięcznym, itd.) otrzyma w prezencie unikalny gadżet PKM – dostępny wyłącznie dla osób, które dotrą na imprezę komunikacją miejską!

Żeby ułatwić mieszkańcom tę formę dojazdu, ZTM w Gdańsku zorganizuje dodatkowe kursy autobusów w rejon ul. Budowlanych. W godz. 9.30-16.30, linia 110 będzie kursowała ze zwiększoną częstotliwością. Pozostałe dojeżdżające w ten rejon Gdańska autobusy miejskie będą jeździły według standardowego rozkładu jazdy.

Dzień Otwarty PKM odbywać się będzie na terenie wciąż prowadzonej budowy, dlatego niemożliwe będzie zaparkowanie tam swojego auta. Ci, którzy zdecydują się mimo to na przyjazd własnym samochodem, proszeni są o samodzielne sprawdzenie możliwości parkowania w okolicach Matarni, a następnie dojście na teren imprezy pieszo.

Zobacz plakat przygotowany na tę imprezę:


Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.