Rozpoczęto wyburzanie na trasie Kolei Metropolitalnej!

Kategoria: Gdańsk Utworzono: poniedziałek, 14 styczeń 2013 Daniel Kossakowski

Niedawno rozpoczęły się prace rozbiórkowe budynków, które znajdują się na trasie linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Łącznie do wyburzenia są 22 budynki mieszkalne i 40 gospodarczych, położonych w Gdańsku Matarni, Firodze i Rębiechowie. Już pierwsze nieruchomości odsłoniły swoje pikantne tajemnice.

Rozbiórka rozpoczęła 3 stycznia 2013 r. od kompleksu budynków zlokalizowanych w Gdańsku Matarni, przy ul. Sąsiedzkiej. Jako pierwsze zrównane z ziemią zostały dwa budynki gospodarcze z garażami. Równolegle robotnicy rozpoczęli demontaż  znajdujących się wewnątrz domów mieszkalnych wartościowych urządzeń, które przed rozpoczęciem wyburzania można jeszcze było odzyskać.

Oprócz stery złomu, gruzu i śmieci można znaleźć też prawdziwe perełki. Przykładem może być jeden z garaży, gdzie znaleziono stertę materaców pełnych pluskiew. Nie chodzi jednak o popularne owady, lecz... profesjonalne podsłuchy elektroniczne. Skąd się tam wzięły? Okazało się, że materace były na wyposażeniu agencji towarzyskiej, mieszczącej się w budynku przeznaczonym do wyburzenia. Funkcjonowała ona jeszcze w 2012 r. Naszpikowane elektroniką materace miały być zabezpieczeniem przed natarczywymi osobami korzystającymi z usług pań.

Jednocześnie kończą się przygotowania do rozpoczęcia już w najbliższych dniach wycinki ok. 20 tys. drzew rosnących w pasie kolejowym PKM – zakończenie tych prac przewidywane jest 28 lutego, natomiast uprzątnięcie terenu do 30 kwietnia br. Trwa również II etap przetargu na głównego wykonawcę prac budowlanych. Zakwalifikowało się do niego 16 firm, które mają obecnie czas do 14 lutego 2013 r. na złożenie ofert finansowych.

Zobacz film, jak wyglądało wyburzanie pierwszych budynków:

{video}skm/video/wyburzenia{/video}

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.