W nowym roku droższa woda.

Kategoria: Gdańsk Utworzono: czwartek, 06 grudzień 2012 Daniel Kossakowski

Podwyżka wody GdańskTradycją już chyba stał się fakt, że z roku na rok stajemy się coraz bogatsi. Więc dlaczego by nie wydrzeć z naszych portfeli jeszcze więcej?

Na nasze szczęście podwyżka jest niewielka. W 2013 roku wzrost opłaty w stosunku do 2012 r. wyniesie 25 groszy za metr sześcienny wody i ścieków, czyli za tysiąc litrów.

Obecnie niemal 100% wody dostarczanej mieszkańcom Gdańska, spełnia rygorystyczne wymogi unijne, które w Polsce są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 12 marca 2007 r. Dzięki bardzo dobrej jakości wodę w naszym mieście można pić prosto z kranu.

Znakomita jakość wody to efekt wieloletnich inwestycji w poprawę jakości wody realizowanych przez GIWK Sp. z o.o. W 2004 roku, przed rozpoczęciem inwestycji, 83,6% gdańskiej wody spełniało normy unijne.

Przyszłoroczne stawki prezentują się następująco:

Taryfa obecna (netto): Taryfa na rok 2013 (netto):
Woda –     3,85 zł/m³
Ścieki –     5,71  zł/m³
Woda –     4,05 zł/m³
Ścieki –     5,76  zł/m³

Do podanych stawek dolicza się podatek VAT w wysokości 8%.

Ciekawostka: Z badań SNG wynika, że ujęcie w Klukowie zalicza się do miejskiej czołówki pod względem jakości wody.

Saur Neptun Gdańsk od października  2010 r. posiada certyfikat ISO 22 000, którego elementem jest zarządzanie bezpieczeństwem żywności. Woda w Gdańsku jest produkowana właśnie pod rygorami tego systemu. Dobre funkcjonowanie systemu zarządzania bezpieczeństwem wody potwierdzają audity zewnętrzne firmy certyfikującej BVC.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.