Czad - cichy zabójca

Kategoria: Reportaże Utworzono: czwartek, 01 grudzień 2011 Daniel Kossakowski

Komin KlukowoStraż Pożarna ostrzega: każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla, potocznie zwanego czadem, ginie kilkadziesiąt osób.

Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nich urządzeń i instalacji grzewczych. Chcielibyśmy przytoczyć Państwu kilku informacji oraz praktycznych porad związanych z tym zagadnieniem.

SkÄ…d bierze siÄ™ czad?

Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:

  • jest gazem niewyczuwalnym zmysÅ‚ami czÅ‚owieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku)
  • blokuje dostÄ™p tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciaÅ‚kach krwi, powodujÄ…c przy dÅ‚ugotrwaÅ‚ym narażeniu (w wiÄ™kszych dawkach) Å›mierć przez uduszenie.

Co jest przyczyną zaczadzeń?

Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:

  • ich nieszczelnoÅ›ci,
  • braku konserwacji, w tym czyszczenia,
  • wad konstrukcyjnych,
  • niedostosowania istniejÄ…cego systemu wentylacji do standardów szczelnoÅ›ci stosowanych okien i drzwi, w zwiÄ…zku z wymianÄ… starych okien i drzwi na nowe.

Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?

W celu uniknięcia zaczadzenia należy:

  • przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelnoÅ›ci przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie wystÄ™powania dostatecznego ciÄ…gu powietrza,
  • użytkować sprawne techniczne urzÄ…dzenia, w których odbywa siÄ™ proces spalania, zgodnie z instrukcjÄ… producenta,
  • stosować urzÄ…dzenia posiadajÄ…ce stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wÄ…tpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urzÄ…dzenia tzw. deklaracji zgodnoÅ›ci, tj. dokumentu zawierajÄ…cego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urzÄ…dzenia,
  • nie zaklejać i nie zasÅ‚aniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
  • w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność dziaÅ‚ania wentylacji, ponieważ nowe okna sÄ… najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wczeÅ›niej stosowanych w budynku i mogÄ… pogarszać wentylacjÄ™,
  • systematycznie sprawdzać ciÄ…g powietrza, np. poprzez przykÅ‚adanie kartki papieru do otworu bÄ…dź kratki wentylacyjnej; jeÅ›li nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
  • czÄ™sto wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa siÄ™ proces spalania (kuchnie, Å‚azienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
  • nie bagatelizować objawów dusznoÅ›ci, bólów i zawrotów gÅ‚owy, nudnoÅ›ci, wymiotów, oszoÅ‚omienia, osÅ‚abienia, przyspieszenia czynnoÅ›ci serca i oddychania, gdyż mogÄ… być sygnaÅ‚em, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym siÄ™ znajdujemy i zasiÄ™gnąć porady lekarskiej.

W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

PAMIĘTAJMY!

Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich. A wystarczy jedynie odrobina przezorności.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.