Omówienie marcowego spotkania w ZDiZ

Kategoria: Rada dzielnicy Utworzono: poniedziałek, 06 marzec 2017 Daniel Kossakowski

1 marca 2017 odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli rady dzielnicy i Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. Przedstawiamy podsumowanie.

Poruszone zostały tematy między innymi oświetlenia, uszkodzonych nawierzchni drogowych i bieżących spraw rady dzielnicy. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Na pierwszy ogień poszła sprawa przewróconego śmietnika przy ławce przy ul. Słowackiego na wysokości marketu OBI, która została ustawiona w ramach zeszłorocznego budżetu Rady Dzielnicy. Niestety ktoś z przechodniów postanowił przetestować śmietnik w roli worka treningowego.

Śmietnik został już podniesiony, ale na razie stoi na dolnym pasie zieleni. Potrzebny jest dźwig, który przestawi go na właściwe miejsce. Do maja zostanie zlecenie wykonane.

Drugim problemem zgłaszanym przez mieszkańców była ulica Szybowcowa: wielkie nierówności, dziury. Radni zwrócili się z prośbą o wyrównanie drogi destruktem bitumicznym.

GZDiZ: Do końca marca, jak warunki pogodowe pozwolą, droga zostanie wyrównana, wyprofilowana i utwardzona destruktem bitumicznym.

3. Dot. pisma RDM-67/2016 z dnia 2 listopada 2016 w sprawie chodnika od przystanku autobusowego przy ul. Złota Karczma do przedszkola.

Właściwy urzędnik przeprowadził rozeznanie w terenie. Chodnik zostanie wybudowany od przystanku do Przedszkola nr 43 wiosną br.

4. Próba ustalenia właściciela drogi dojazdowej do marketu Lidl na osiedlu Złota Karczma oraz przyległego terenu zielonego pomiędzy w/w drogą a ul. Złota Karczma 11, 13, 15.

GZDiZ: Właścicielem drogi jest Lidl. Skarpa należy do GZNK. Warunkiem przejęcia drogi pomiędzy blokami przez GZDiZ jest wydzielenie i wydzierżawienie terenów wokół bloków przez Wspólnoty Mieszkaniowe. Wspólnota Mieszkaniowa bloków 9 i 13 nie wyrażają zainteresowania dzierżawieniem gruntów i proponują inne rozwiązania. W rezultacie odwleka się w czasie przejęcie terenów; ulicy, chodników, oświetlenia itp. w zarządzanie GZDiZ. Co w konsekwencji blokuje również ich modernizacje.

5. Ulica Zenitowa - samochody ciężarowe wjeżdżają i rozjeżdżają drogę, robią się dziury. Czy można postawić znak zakaz wjazdu powyżej 3.5t albo zakaz wjazdu dla samochodów ciężarowych?

GZDIZ: Należy porozmawiać z właścicielem firmy spedycyjnej działającej przy tej ulicy, aby kierował poprawie tiry do posesji właściwej, tak żeby samochody nie wjeżdżały na tereny prywatne i nie rozjeżdżały drogi gruntowej.

Następnym punktem spotkania były ubytki w nawierzchni jezdni, które stale się powiększają, w szczególności:

  • ubytek nawierzchni w jezdni o pow. ok. 0,5 m2 - na wysokości wejścia do budynku przy ul. Elewów 3 (klatka wejściowa do lokali nr 19-28)
  • ubytek nawierzchni w jezdni o pow. ok. 0,25 m2 - na wysokości wejścia do budynku przy ul. Elewów 5 (klatka wejściowa do lokali nr 9-18)
  • ubytek w nawierzchni jezdni ul. Kadetów o pow. ok. 0,20 m2 (między budynkiem przy ul. Kadetów 3 i budynkiem przy ul. Elewów 2).

W odpowiedzi zwrotnej dostaliśmy zapewnienie, że wszystkie ubytki zostaną naprawione i załatane w najbliższych dwóch tygodniach.

7. Przepalone lampy w słupach oświetleniowych:

  • przy zakręcie ul. Elewów, zlokalizowanym między ogrodem działkowym ROD Komunalnik, a budynkiem przy ul. Elewów 3;
  • ul. Radarowa - na zakręcie, na wysokości nr 30;
  • początek ul. Radarowej, po lewej stronie, na wysokości ul. Zenitowej;
  • przepalone listwy w lampach przy ścieżce dla pieszych w ciągu ul. Słowackiego - odcinek leśny pomiędzy ulicami Podchorążych, a Radarową.

Odpowiedź: Osiedle Matarnia; ulice Elewów, Podchorążych, Kadetów zostaną naprawione w ramach programu Jaśniejszy Gdańsk (przetarg został już ogłoszony). Na tych ulicach zostanie do końca sierpnia całkowicie zmodernizowane oświetlenie. Zostanie założone nowe okablowanie, nowe lampy. Bieżące sprawy typu przepalona żarówka należy zgłaszać bezpośrednio na nr tel. 58 624-45-00. Uszkodzenie oświetlenia przy drodze rowerowej zgłoszono do firmy, która zajmuje się utrzymaniem ścieżki.

Kolejne spotkanie już za miesiąc. W razie pytań, wątpliwości lub zgłoszeń - prosimy o kontakt z radą dzielnicy.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.