Omówienie listopadowego spotkania w ZDiZ

Kategoria: Rada dzielnicy Utworzono: wtorek, 08 listopad 2016 Daniel Kossakowski

2 listopada 2016 odbyło się kolejne spotkanie przedstawicieli rady dzielnicy i Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku.

Poruszone zostały tematy oświetlenia, krzewów i drzew ograniczających widoczność oraz parkowania na ulicach. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Na wniosek radnych - na osiedlu muzycznym, na wysokości dwóch przejść do ul. Słowackiego ulica zostanie wyłączona z ruchu tak, aby samochody nie mogły parkować w tych miejscach, by nie blokować przejść pieszym i nie zasłaniać widoczności, która do czasu wymiany oświetlenia i tak jest bardzo mocno ograniczona.

Ponadto jeszcze w tym roku stworzone zostanie pobocze na odcinku ul. Radarowej, od krzyża do końca Galaktycznej (na wysokości ogródków działkowych), aby móc w miarę możliwości poruszać się tą ulicą jako pieszy czy rowerzysta. Zimą spychacze również nie mają jak odgarnąć śniegu, bo nasypy z ziemi utrudniają odśnieżanie.

Oświetlenie w dzielnicy

Na pytania:

 • dlaczego ulicy Astronautów nie uwzględniono w programie Jasniejszy Gdańsk 2025,
 • ul. Zenitowa - która część ulicy będzie oświetlona - ta przy lesie od początku ul Radarowej, czy odcinek na wysokości Radarowej 67/69,
 • ul. Radarowa - który odcinek będzie oświetlony - od nr 29 do 7, czy od wulkanizacji (na wysokości ogródków działkowych) do skrzyżowania Telewizyjna - Galaktyczna,
 • ul. Radiowa - czy tu uwzględniono odcinek drogi piaskowej,
 • ul. Telewizyjna - czy chodzi o oświetlenie odcinka od torów kolejowych do skrzyżowania z Radarową i Galaktyczną,

urzędnicy odpowiedzieli, że: ulica Astronautów zostanie włączona i zostanie zrealizowana razem z ulicą Zenitową. Odcinek Radarowej zostanie oświetlony od działek ogrodniczych, aż za przystanek autobusowy Telewizyjna. Część ulicy Radarowej (piaskowa) od numeru 29 do 7 zostanie również oświetlona razem z odcinkiem ulicy Wiłkomirskiego. Radiowa to część ulicy piaskowej od skrzyżowania Telewizyjna/Radiowa do ostatniej posesji. Telewizyjna zostanie oświetlona na odcinku od Radarowej do przejazdu kolejowego. Zenitowa - część od Radarowej na wysokości nr 67 łącznie z ul. Synów Pułku.

Podsumowując: wszystkie ulice dzielnicy zostaną oświetlone w ramach programu Jaśniejszy Gdańsk 2025.

Uporządkowanie zieleni

Radni na spotkaniu w Zarządzie Dróg i Zieleni zgłosili następujące uwagi:

 • na ul.Kadetów „wisi” drzewo ze skarpy od lasu,
 • od Słabego - słaba widoczność przy przejściu dna pieszych podczas wjazdu w ul. Złota Karczma,
 • wyciąć krzewy na całej długości Radarowej i część Galaktycznej,
 • drzewa przy ul. Radarowej, zgłoszone wcześniej i oznaczone do wycinki - wciąż ograniczają widoczność,
 • wyciąć uschnięte drzewo przy ul. Radiowej (na wysokości przystanku autobusowego),
 • wyciąć uschnięte drzewo przy ul. Astronautów (po lewej stronie od ul. Radarowej),
 • wyciąć krzewy wzdłuż ul. Zenitowej - samochody rysują sobie karoserię.

W odpowiedzi ZDIZ zapewnił, że cała skarpa na osiedlu Matarnia przy lesie zostanie przycięta w najbliższych dniach, krzewy przy ul. Słabego i na odcinku ul. Radarowej zostaną usunięte po oględzinach w terenie najpóźniej do grudnia. Część drzew została oznaczona i wystosowano wniosek o ich usunięcie do Wydziału Środowiska.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.