Pamięci mieszkańców Klukowa

Kategoria: Dzielnica Utworzono: poniedziałek, 03 październik 2011 Daniel Kossakowski

W niedzielę 2 października 2011 r. w Gdańsku Klukowie odbyła się uroczystość upamiętniająca zamordowanych przez nazistów mieszkańców Klukowa, Matarni, Bysewa, Firogi, Kokoszek.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy świętej, z liturgią słowa w języku kaszubskim, której przewodniczył ks. Jarosław Ropel, proboszcz parafii p.w. Świętego Walentego w Matarni.

Czytania po kaszubsku zaprezentowali: Ewelina Ramczykowska i Wojciech Józef Konkel zaś modlitwę wiernych przygotował i po kaszubsku odczytał Hipolit Hewelt.

Po mszy świętej, odprawionej w szkole podstawowej w Klukowie, uczestnicy uroczystości – mieszkańcy Klukowa i okolicznych miejscowości oraz zaproszeni goście – przemaszerowali pod obelisk, który stoi na klukowskim rondzie. Obelisk jest dziełem wielu zaangażowanych osób na czele z inicjatorem Hipolitem Heweltem i Jego Małżonką Zytą. Znajduje się na nim 14 nazwisk i napis „Pamięci mieszkańcom Klukowa pomordowanym w lasach piaśnickich 21 listopada 1939 r.

Po złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy oraz modlitwie, okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojciech Józef Konkel Sekretarz Generalny Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. Zwracając się do zgromadzonych powiedział m.in. „W naszych sercach jest dziś pamięć o tych, którzy zginęli w obronie wolności, wiary i naszej pomorskiej ziemi. Tu w Klukowie spotykamy się by oddać im hołd, bo ponieśli najwyższą ofiarę, abyśmy mogli żyć w wolnej Polsce”.

Uroczystość zwieńczona została zwiedzaniem wystawy Autorytety: Lech Bądkowski, która eksponowana była przez cały wrzesień w szkole podstawowej w Klukowie. Przewodnikiem po wystawie był Krzysztof Korda Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, współtwórca wystawy, który wygłosił również podczas uroczystości wykład prezentujący sylwetkę i dokonania Lecha Bądkowskiego.

Głównym organizatorem tej pięknej, patriotycznej uroczystości, zakończonej kawą i kuchem, był Grzegorz Jaszewski Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 82 w Gdańsku Klukowie i zarazem Przewodniczący Klubu Kaszubów w Matarni.

Szczegóły zbrodni porusza artykuł: Zapomniana zbrodnia lasów piaśnickich.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.