Gdańsk Klukowo - słów kilka

Kategoria: Uncategorised Utworzono: wtorek, 14 czerwiec 2011 Daniel Kossakowski

Klukowo jest jednym z nowszych osiedli Gdańska, położone za dzielnicą Matarnia, niedaleko Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy. Jest to jedno z niewielu osiedli w Gdańsku, gdzie nie ma bloków i jest bardzo dużo zieleni.

W zamierzchłych czasach Klukowo nosiło nazwę Głukowo lub też po kaszubsku Klókowo. Pierwotna nazwa Głukowo najprawdopodobniej wywodzi się z języka niemieckiego: Glëkowo, niem. Gluckau, dawniej Klukowo.

Historia

Nasza dzielnica została przyłączona w granice administracyjne miasta w 1973r. Należy do okręgu historycznego Wyżyny. Więcej ciekawostek historycznych mogą Państwo przeczytać w dziale Historia.

Komunikacja

Do Klukowa dojeżdża autobus nr 110 Gdańskiej Komunikacji Miejskiej z dworca PKP Gdańsk - Wrzeszcz oraz przejeżdża autobus linii nr 210 z dworca PKP w Osowej do Oruni. Napotkać możemy również nocną linię N3, która kursuje z Wrzeszcza do Gdańska głównego przez Port lotniczy.

Teren

Klukowo znajduje się na wysokości 147 metrów nad poziomem morza. Charakterystyczną cechą terenów pomiędzy Klukowem a Firogą są obniżenia i liczne glinianki. W części wschodniej lotniska występują silnie zakwaszone gleby torfowe, powiązane z małymi, zarastającymi zbiornikami wodnymi.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.