Całkowite zaćmienie Księżyca

Daniel Kossakowski

Zaćmienie Księżyca Gdańsk Klukowo Jeżeli dopisze pogoda, środowy wieczór będzie można uznać za wyjątkowy - będziemy mogli podziwiać całkowite zaćmienie Księżyca. Warunkiem jest bezchmurne niebo.

Zjawisko będzie widoczne z prawie całego terenu naszego kraju. Fani astronomii będą mogli przyjrzeć się temu przez teleskopy ustawione przy pętli autobusowej w Gdańsku na ul. Wałowej.

Do zaćmienia Księżyca dochodzi, gdy w jednej linii ustawią się Słońce, Ziemia i Księżyc. Cień rzucany przez naszą planetę jest wtedy na tyle duży, że Srebrny Glob jest w stanie się w nim schować. A ponieważ nasz naturalny satelita świeci światłem odbitym od Słońca, jego zablokowanie powoduje, że tarcza Księżyca przestaje świecić.

W Polsce na obserwację warto wybrać się tuż po zachodzie Słońca, czyli około godziny 21. W tym czasie już częściowo zaćmiony Księżyc zacznie się ukazywać zza południowo - wschodniego horyzontu.

Srebrny Glob całkowicie schowa się w cień Ziemi o godz. 21:22. Maksymalne zaćmienie nastąpi o godz. 22:13, a koniec fazy całkowitej nastąpi o 23:03. Koniec fazy częściowej, a więc najciekawszej części zjawiska, będzie o godzinie 00:02. Zaćmienie półcieniowe potrwa jeszcze do 01:01.

To wszystko będzie można obejrzeć - jeśli pogoda dopisze - na pętli autobusowej przy ul. Wałowej. Na wydarzenie zaprasza Obserwatorium Astronomiczne Gdańskich Szkół Autonomicznych. O godzinie 22 na pętli autobusowej będą rozstawione teleskopy, przez które będzie można oglądać zaćmienie.

Następne całkowite zaćmienie Księżyca będziemy mogli zobaczyć 10 grudnia tego roku, ale na kolejne będziemy musieli poczekać do 15 kwietnia 2014 roku.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.