Rowerowy Gdańsk
W tunelu pod Martwą Wisłą będą znowu rządzić rowerzyści.
Rower Metropolitalny: sprawdź stacje w Matarni oraz weź udział w konkursie na nazwę dla Roweru Metropolitalnego.
Przejazd rowerowy tunelem pod Martwą Wisłą.
W tunelu pod Martwą Wisłą będą znowu rządzić rowerzyści. 23 kwietnia mija druga rocznica otwarcia tunelu pod Martwą Wisłą. Z tej okazji odbędzie się uroczysty przejazd rowerowy na dystansie około 4500 metrów. Zbiórka 28 kwietnia o godz. 11.00 na parkingu P5 przy Stadionie Energa Gdańsk.
Start peletonu nastąpi o godzinie 12.00. Z parkingu rowerzyści przejadą do łącznicy prowadzącej z ul. Marynarki Polskiej na wyjeździe z tunelu przez rozpiętą barierę bezpieczeństwa i wrócą w kierunku stadionu drugą nitką tunelu. Rowerzyści będą kontynuowali jazdę do harfy na skrzyżowaniu Al. Macieja Płażyńskiego z ul. Pokoleń Lechii Gdańsk. Tu zjadą łącznicą w ul. Pokoleń Lechii, a następnie przez parking P1 wrócą na parking P5, gdzie zakończy się przejazd.
Trzeba zaznaczyć, że osoby które pojawią się na miejscu startu (parking P5) po godzinie 12.30, ze względu na organizację ruchu i bezpieczeństwo, nie zostaną dopuszczone do przejazdu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, każdy może wziąć w nim udział. Należy jednak pamiętać, że rowerzyści poniżej 15 roku życia będą mogli przejechać tunel tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Szczegóły w regulaminie, który jest dostępny tutaj: (19.25 KB).
Na miłośników dwóch kółek na parkingu P5 czekać będą także atrakcje w postaci prezentacji rowerów nietypowych, pokazów akrobatycznych i ćwiczeń ratowniczych oraz konkursów z nagrodami.
Znamy lokalizacje stacji Roweru Metropolitalnego w Matarni.
W całym systemie będzie 682 stacji postojowych Roweru Metropolitalnego, w tym w Gdańsku będzie ich ok. 360. W naszej dzielnicy zlokalizowanych będzie 7 stacji, w tym przy Centrum IKEA dla rowerów wspomaganych elektrycznie. Lokalizacje stacji: Słowackiego - Lotnisko, Szybowcowa, Słowackiego - Podchorążych, PKM Gdańsk - Matarnia, Złota Karczma, Mieczysława Słabego. Ze wszystkimi lokalizacjami stacji postoju Roweru Metropolitalnego można zapoznać się tutaj (plik ZIP 53 MB).
W systemie Roweru Metropolitalnego pojazdy wypożyczane będą z pomocą aplikacji na smartfona. Rowery zaopatrzone będą w system GPS, przez co dzięki specjalnej aplikacji łatwo będzie zorientować się, gdzie czeka najbliższy rower i zarezerwować go na kwadrans przed planowaną podróżą. Za 10 zł miesięcznego abonamentu korzystać będzie można z roweru publicznego przez 1,5 godziny dziennie, siedem dni w tygodniu, bez dodatkowych opłat. Za każdą minutę powyżej tego czasu naliczona zostanie opłata dodatkowa 5 gr. Abonament roczny, na tych samych zasadach co miesięczny, kosztować ma 100 zł. Użytkownik “spontaniczny”, bez abonamentu, zapłaci 10 gr za minutę.
Rower Metropolitalny ruszy za rok, a tymczasem zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu nad nazwą, którą powinien nosić Rower Metropolitalny.
Kapituła konkursowa wyłoniła trzy nazwy, które trafiły pod głosowanie. Kòło, Metrower, a może MEVO? Internauci zdecydują, którą z tych nazw nosić będzie System Roweru Metropolitalnego.
Głosy na stronie www.rowermetropolitalny.pl można oddawać przez tydzień, od 16 do 22 kwietnia. Każdy z internautów może głosować tylko raz.
Oto finałowa trójka:
- Kòło - [wym: kłeło, po kaszubsku: rower] Nazwa wzbudzająca zaskoczenie i ciekawość. Podkreśla regionalny charakter roweru, odnoszący się do obszaru Metropolii.
- Metrower – Skoro nie ma możliwości budowy metra, będziemy mieli… METROWER. Nazwa łącząca Metropolię i rower.
- MEVO – W języku esperanto słowo oznaczające mewę. Na obszarze Metropolii można spotkać je niemal wszędzie. Czy zobaczymy je także na ulicach?
Na uczestników głosowania czekają nagrody. Aby mieć szansę na nagrodę wystarczy uzasadnić wybór nazwy, na którą oddaje się głos. Komisja wybierze najbardziej kreatywne odpowiedzi i nagrodzi je m.in. miesięcznymi karnetami na Rower Metropolitalny, biletami do kina, czy gadżetami od partnerów akcji.