Nadajnik Play na Radarowej
Mieszkańcy obawiają się, że przy ul. Radarowej ma powstać stacja bazowa telefonii komórkowej.
Do redakcji dotarło kilka pytań i faktów związanych z tą inwestycją. Urząd Miasta Gdańska potwierdza - stacja miała powstać... ale czy powstanie?
Wydziału Urbanistyki, Architektury i Ochrony Zabytków otrzymał wniosek od firmy P4 Sp. z o.o. w sprawie ustalenia lokalizacji pod budowę stacji bazowej telefonii komórkowej „PLAY”. Sprawa dotyczy działki nr 487/4 obr. 003 w Gdańsku przy ul. Radarowej 1.
Jednak z uwagi na fakt, że wniosek po uzupełnieniu nie spełniał wymagań określonych dla takich inwestycji miasto nie wyraziło zgody na budowę BTS-a. Miało to miejsce 2 listopada 2011.
Czy warto się obawiać?
Jak działa plotka, każdy wie. Potrafi zniszczyć nawet najlepsze rzeczy. Wiele osób sądzi, że BTS (stacja bazowa) jest rzeczą o niestworzonej mocy, która napromieniuje wszystkich dookoła tak, że jeszcze potomstwo naszych wnucząt będzie zdeformowane genetycznie, nie wspominając o obowiązkowej chorobie nowotworowej na starość.
BTSy są wokół nas!
Większość mieszkańców zapewne nie wie, ale wokół Klukowa znajduje się już 17 takich stacji, różnych operatorów. Inną sprawą jest fakt, że chcąc nie chcąc, praktycznie cały czas jesteśmy przeszywani falami emitowanymi przez takie nadajniki - przynajmniej tam, gdzie nasze telefony mają zasięg. Tego niestety nie unikniemy, jednak wpływ fal na organizm jest znikomy.
Obowiązujące normy emisji fal
We wszystkich krajach Unii Europejskiej przyjmuje się, że natężenie fal wytwarzanych przez BTS nie może przekraczać 4,5 W/m2 dla systemu GSM 900 oraz 9 W/m2 dla GSM 1800; w Stanach Zjednoczonych normy są łagodniejsze i wynoszą odpowiednio 6 i 12 W/m2.
W Polsce normy są bardzo surowe i wynoszą 0,1 W/m2 dla obu systemów GSM, czyli kilkadziesiąt razy mniej niż w podanych przykładach.
Bezpieczna odległość, jaka powinna dzielić nas od BTS-ów, to 20 metrów, biorąc jednak pod uwagę, iż przekaźnik znajduje się na sporej wysokości, nie powinniśmy mieć żadnych obaw, gdy znajdziemy się nawet w jego bliskim otoczeniu. Jak na razie jednak stacja nie powstanie. Jednak, P4 zawsze może złożyć kolejny wniosek...
Zainteresowanych tematem zapraszamy do dyskusji na naszym forum.
Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.
Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.