Dni nauk w szkole w Klukowie
Dwa tygodnie temu klukowska szkoła zorganizowała warsztaty w ramach dnia nauk ścisłych, który był częścią programu realizowanego od zeszłego roku.
Od września 2014 r. uczniowie SP82 uczestniczą w zajęciach i warsztatach prowadzonych przez profesorów akademickich i studentów wyższych uczelni.
Placówka nawiązała współpracę z Politechniką Gdańską, która zaowocowała podpisaniem umowy patronackiej z Katedrą Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej oraz porozumienie o wolontariacie z Instytutami Filologii Polskiej i Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.
Po dniu poświęconym naukom humanistycznym przyszedł czas na dziedziny ścisłe, eksperymenty i doświadczenia. W słoneczny poniedziałek (9 maja) teren wokół szkoły zmienił się w pracownie Mikołaja Kopernika, Gabriela Farenheita, Marii Skłodowskiej-Curie, Blaise Pascala oraz Gustave Eiffela. Działo się wiele ciekawych rzeczy z dziedziny chemii, fizyki,astronomii, inżynierii.
Były pokazy z użyciem ciekłego azotu: w jedną sekundę uczestnicy obniżali temperaturę o 200 stopni, widzieli jak wygląda zamrożona ręka, lewitujące przedmioty i wielkie azotowe chmury! Przekonali się, ile ważyłby uczeń na każdej ze znanych nam planet. Dowiedzieli się, co to jest naprężenie, czym jest ciśnienie hydrostatyczne i czym się różni od atmosferycznego.
Zaprojektowanie najwyższej wieży nie stanowi już dla nich żadnego problemu. Uczestnicy warsztatów sprawdzili bowiem jak powstają prawdziwe drapacze chmur. Odkryli działanie pompy próżniowej, sprawdzili jaki ma związek z samolotami i w jaki sposób można obniżyć lub podwyższyć ciśnienie panujące wokół.
Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.
Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.