Biletomaty w autobusach 110 i 210

Kategoria: Dzielnica Utworzono: czwartek, 30 sierpień 2018 Daniel Kossakowski

Od września w autobusach kursujących na liniach 110 i 210 pilotażowo zamontowane zostaną automaty umożliwiające zakup biletu kartą płatniczą - zbliżeniowo.

To kolejna forma płatności za jednorazowe przejazdy w gdańskiej komunikacji, tuż po biletach tradycyjnych, biletomatach oraz aplikacjom mobilnym.

Nowe automaty to efekt porozumienia pomiędzy Gdańskimi Autobusami i Tramwajami (GAiT), Zarządem Transportu Miejskiego w Gdańsku (ZTM) a Mennicą Polską, która jest operatorem systemu. Umowa przewiduje instalację 23 biletomatów pokładowych w 15 autobusach. Ale uwaga - będą to na razie wyłącznie pojazdy linii 110 i 210, które kursują pomiędzy Lotniskiem im. Lecha Wałęsy a gdańskim Śródmieściem.

Uznaliśmy, że to najlepsza trasa, by przetestować ten system - mówi Zygmunt Gołąb, rzecznik gdańskiego ZTM. - Będzie to szczególnie wygodne dla turystów, którzy często są bez polskiej gotówki, nie znają lokalnych cen biletów. Prosta rzecz: wybierają jeden bilet normalny, przystawiają kartę płatniczą i po kłopocie. Zakup elektronicznego biletu zostaje zapisany na karcie, biletomat niczego nie drukuje, więc nie trzeba już nawet szukać kasownika.

Osoby uprawnione do zniżek szkolnych będą mogły oczywiście jednoprzejazdowy wybrać bilet ulgowy.

Co ważne - mimo zamontowania w autobusach biletomatów, kierowcy pojazdów będą nadal mieli (w razie potrzeby) obowiązek sprzedawania za gotówkę biletów papierowych. Należy się jednak spodziewać, że zainteresowanie tą formą płatności zmaleje, co ułatwi kierowcom życie i pozwoli skupić się na prowadzeniu autobusu.

Obecnie trwa montaż biletomatów w pojazdach, ich uruchomienie jest planowane na pierwszą połowę września. System ma być testowany przez rok.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.