Powstaną platformy i kamery na lotnisku!

Kategoria: Dzielnica Utworzono: środa, 17 sierpień 2011 Daniel Kossakowski

Lotnisko Gdańsk KlukowoPort lotniczy w Gdańsku ogłosił przetarg na wykonanie platform obserwacyjnych oraz zainstaluje nowe kamery obserwacyjne!

Zapewne większości mieszkańców Klukowa wystarczy widok i hałas samolotów poruszających się za oknami, jednak garstka sympatyków lotnictwa z pewnością się ucieszy z nadchodzących, niewielkich zmian w gdańskim Porcie Lotniczym.

Od przyszłego tygodnia pojawi się kolejna ogólnodostępna kamera internetowa. Obraz jest transmitowany już od ponad roku! Możemy zobaczyć między innymi postęp prac nad Terminalem T2, jednak władze lotniska zauważyły, że sporo osób nie interesuje się budową, a tym... co dzieje się z tyłu. Dlatego też zarządzono kolejne kamery, które pokazują tylko i wyłącznie ruch samolotów.

Dzięki nowej kamerze, na stronach Portu Lotniczego obserwować będzie można zarówno płyty postojowe, jak i częściowo drogi kołowania oraz drogę startową wraz z poruszającymi się po nich statkami powietrznymi. Aktualny obraz z kamery (tej starej) można zobaczyć tutaj.

Na kolejną niespodziankę musimy poczekać trochę dłużej, a dotyczyć ona będzie w głównej mierze fotografów. Dotychczas osoby takie, aby sfotografować lecący samolot musiały albo siłować się z ogrodzeniem, albo przychodzić z własną drabiną.

Każda osoba, która stoi pod płotem lotniska może stwarzać zagrożenie. Nigdy bowiem nie wiadomo czy ta osoba za chwilę nie przeskoczy przez płot i nie zrobi czegoś lekkomyślnego - mówi Michał Dargacz z Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. - Dlatego postanowiliśmy wybudować dwie ogólnodostępne platformy, na tyle wysokie, by można robić z nich zdjęcia ponad lotniskowym ogrodzeniem.

Platformy mają być dostępne dla wszystkich. Dopiero rusza procedura przetargowa, która ma wyłonić wykonawcę. Na razie nie wiadomo jakie wymiary będą mieć podesty, na pewno jednak na każdej znajdzie się m.in. szachownica. Jedna znajdować się będzie na górce między ul. Nowatorów a Rakietową, druga to górka w okolicach ul. Szybowcowej. Zbudowane zostaną do końca tego roku.

Zobacz kilka zdjęć oraz kadrów z kamery z lotniska

Zobacz film promocyjny Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy

{video}lotnisko/video/epgd{/video}

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.