Oni zamieniają piasek w złoto!
"My zamieniamy piasek w złoto" - tymi słowami podsumował Ryszard Malinowski, wiceprezes koncernu Intel, pozycję tego giganta na ogólnoświatowym rynku komputerowym.
Nietrudno zauważyć, że mieszkańcom Klukowa od paru lat towarzyszą ogromne kompleksy budynków, w których nawet mieszkańcy dzielnicy nie wiedzą co się wyrabia.
ALLCON@PARK - tak właśnie nazywa się kompleks budynków biurowych położonych przy ulicy Słowackiego, na terenach Pomorskiej Strefy Ekonomicznej, które de facto znajduje się w dzielnicy Gdańsk Klukowo.
Jeden z biurowców zajmuje firma Intel - światowy potentat w produkcji procesorów do urządzeń komputerowych. Śmiało możemy nazywać tę część Gdańska naszą małą Doliną Krzemową. Ośrodek rozwojowo - badawczy Intel Research and Development (R&D) został uruchomiony w 1999 w Gdańsku. Jestem z niego najbardziej dumny. Gdańskie R&D jest naszym absolutnie czołowym ośrodkiem badawczym w Europie - przyznał wiceprezes Intela.
Intel wprowadził do gdańskiego ośrodka potężny superkomputer o sile obliczeniowej 50 teraflopów. To 350 komputerów, a każdy z procesorem o czterech rdzeniach, połączony w sieć. Superkomputer w Gdańsku jest cztery tysiące razy wydajniejszy niż Deep Blue firmy IBM, który wygrał kiedyś z Kasparowem słynną partię szachów.
Krótka historia
W 1999 roku firma liczyła niespełna 100 pracowników, dziś skład znacząco się powiększył do blisko 600 pracowników. Wśród zatrudnionych znajdują się głównie inżynierowie informatyki, elektroniki i matematyki ze znajomością oprogramowania nisko poziomowego i sprzętowego. Firma utrzymuje bardzo bliskie kontakty z Politechniką Gdańską, która jest głównym źródłem wykwalifikowanych inżynierów.
Czym zajmujÄ… siÄ™ pracownicy Intela?
Jakie zadania wykonuje Intel R&D w Gdańsku? Zajmuje się przede wszystkim ochroną treści audio i video, rozszerzaniem platformy vPro oraz zwiększaniem wydajności grafiki zintegrowanej.
Inżynierowie w Gdańsku wprowadzają zmiany w oprogramowaniu, dokonują optymalizacji, tak, że zwiększają możliwości grafiki w grach. Zostało to obrazowo przedstawione w specjalnej prezentacji.
Włączono w tym samym momencie dwa komputery o identycznej konfiguracji. Jeden z nich miał starszą wersję sterownika graficznego, a drugi nowszą. Komputer z nowym sterownikiem działał zauważalnie szybciej i wcześniej ukończył testowe demo gry (przyspieszenie rzędu 10-15 klatek). W pierwszym było to 25-30 fps, a w drugim 35-40 fps.
W Gdańsku rozwijane są też układy związane z bezpieczeństwem i efektywnym zarządzeniem. Zdalny serwis, ochrona systemów, kontrola dostępu do sieci, kontrola poboru mocy - to jeden z zalet platformy vPro.
Zobacz reklamę Intela nakręconą w Gdańsku:
{video}intel/intel_reklama{/video}
Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.
Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.