Zielone światło dla przedszkola na Matarni

Kategoria: Rada dzielnicy Utworzono: środa, 19 lipiec 2017 Daniel Kossakowski

Dzięki licznym wnioskom od mieszkańców oraz interwencji rady dzielnicy urzędnicy odstąpili od sprzedaży zielonego terenu przy ul. Elewów na Matarni (działka 139/2).

Pierwotnie powstać miały tam budynki mieszkalne, ale plan zagospodarowania został zmieniony i przewiduje m.in. obiekty edukacyjne.

Od kilku miesięcy rada dzielnicy otrzymywała sygnały od mieszkańców o pomyśle sprzedaży terenu zielonego pod zabudowę mieszkaniową. Procedura nawet była już uruchomiona, ale dzięki interwencji zarówno mieszkańców jak i radnych udało się ją zatrzymać i doprowadzić do zmiany planu zagospodarowania przestrzennego w tej okolicy.

MPZP - Elewów
Schemat nowego planu zagospodarowania.

Głównym argumentem był tutaj fakt, że osiedle jest już prawie całkowicie zabudowane, a mieszkańcy nie posiadają dostępu do większych terenów zielonych. Ponadto górka usypana w tym miejscu jest często odwiedzana zimą przez dzieci z sankami.

W nowym planie działka podzielona została na dwie części - 001-ZP62 (tereny zielone, aktywne biologicznie) oraz 002-U51 (usługi publiczne - przedszkole i/lub żłobek). Należy w tym miejscu zaznaczyć, że jest to dopiero koncepcja, a na uchwalenie planu trzeba odczekać całą procedurę (około pół roku).

Zatwierdzenie planu nie oznacza jednak, że przedszkole czy żłobek od razu zostanie stworzone! Realizacją tych przedsięwzięć zajmuje się inna komórka miasta, niemniej jednak jest to zielone światło dla takiej inwestycji w przyszłości.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.