Unilever inwestuje w ochronę środowiska w Baninie

Kategoria: Reportaże Utworzono: piątek, 07 wrzesień 2012 Daniel Kossakowski

Unilever Banino OczyszczalniaFabryka lodów Algida w Baninie wzbogaciła się o nowoczesną biologiczno-chemiczną podczyszczalnię ścieków.

W dalszej części artykułu przedstawiamy szczegóły oraz relację z uroczystego otwarcia wartej ponad dwa miliony euro inwestycji!

Budowa podczyszczalni to kolejny krok w procesie realizacji planu „Życie w sposób zrównoważony” firmy Unilever w Polsce.

O co chodzi?

Zadaniem tego wynalazku jest przygotowanie odpadów z fabryki do takiego stanu, aby mogły one zostać bezpiecznie wydalone do miejskiej kanalizacji, gdzie zostaną odpowiednio zutylizowane. Jednocześnie jednak obiekt odzyskuje wszelką możliwą energię i przekazuje ją do dalszego wykorzystania. W główniej mierze swój udział ma tutaj biogaz.

Zobacz jak prezentuje się nowa podczyszczalnia firmy Unilever: (fot. nadesłane)

Co na otwarciu?

Otwarcie obiektu, odbyło się przy pomocy energii pozyskanej z pracy mięśni zaproszonych gości. W końcu to właśnie o jej oszczędzanie głównie chodzi w założeniach inwestycji.

I tak burmistrz Żukowa Jerzy Żurawicz, starosta Janina Kwiecień, poseł Stanisław Lamczyk, a także dyrektorzy Unilever Polska za pomocą użycia rowerków stacjonarnych podnieśli bramę nowej podczyszczalni.

Warta 2 mln Euro nowatorska inwestycja, wyposażona w najnowocześniejsze technologie tlenowego i beztlenowego oczyszczania ścieków przemysłowych, spełnia najwyższe światowe standardy środowiskowe. To nie koniec - powstały w procesie podczyszczania biogaz wykorzystamy na potrzeby podczyszczalni, a nadwyżki - do wytwarzania energii dla całej fabryki. – mówi Marcin Szymański, Dyrektor fabryki w Baninie.

Już dziś jednostka w Baninie osiąga wymierne efekty środowiskowe: w latach 2001-2010 ograniczona została ilość odpadów pozostałych po segregacji o 60 proc. W tym czasie o ponad 30 proc. zostało zmniejszone zużycie wody. Obecnie pomorski zakład to najbardziej oszczędna pod tym względem wytwórnia lodów firmy Unilever w Europie. Nowa podczyszczalnia pozwoli także zneutralizować odpady organiczne powstałe przy produkcji.

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.