Jan Czochralski patronem klukowskiej szkoły

Kategoria: Gdańsk Utworzono: piątek, 04 wrzesień 2015 Daniel Kossakowski

2. września odbyły się uroczystości jubileuszowe z okazji 195-lecia SP82, przy tej okazji naszej podstawówce oficjalnie nadano imię prof. Jana Czochralskiego.

Podczas uroczystości w gmachu Nowego Ratusza (siedziby Rady Miasta) pojawili się uczniowie, nauczyciele, a także prezydent Paweł Adamowicz i wielu zaproszonych gości.

To jedna z najstarszych szkół w Gdańsku - mówił prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, życząc jednocześnie kolejnych sukcesów i coraz lepszej oferty edukacyjnej. Szkoła Podstawowa nr 82 przy ul. Radarowej 26 świętowała w środę 195-lecie swojego istnienia. Pośród zaproszonych gości głos zabrał również Bogdan Oleszek - przewodniczący rady miasta Gdańska, przedstawiciele kuratorium oraz wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej.

Szkoła nie przypadkowo wybrała na swojego patrona prof. Czochralskiego, wybitnego polskiego naukowca nazywanego ojcem elektroniki, znanego przede wszystkim z metody wzrostu kryształów, stosowanej dziś na całym świecie w produkcji urządzeń elektronicznych. Dzięki jego odkryciom dziś cały świat może korzystać m.in. z telefonów komórkowych.

Podstawówka współpracuje obecnie m.in. z firmą Intel (zobacz reportaż Oni zamieniają piasek w złoto) oraz Politechniką Gdańską, kładąc duży nacisk na naukę przedmiotów ścisłych – To one są kluczem do rozwoju regionu i kraju, chociaż o naukach humanistycznych też nie możecie zapomnieć – podkreślił prezydent Gdańska. – Prof. Czochralski to symbol nauki i pracowitości, a jego odkrycia przyczyniły się do rozwoju szeroko pojętej informatyki – dodał. 

Podczas uroczystości Paweł Adamowicz wręczył również dyrektor szkoły Agacie Markiewicz-Babło Medal Prezydenta Gdańska.

W trakcie uroczystości rodzice na ręce uczniów przekazali również nowy sztandar, ufundowany przez sponsorów i Radę Rodziców.

A całość imprezy została zakończona pięknym pokazem artystycznym, w wykonaniu uczniów:

{jcomments off}

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.