Działania Straży Miejskiej na Matarni

Referat straży miejskiej w Osowie rozpoczął pracę w tegoroczne wakacje. Swoimi działaniami obejmuje również Matarnię. Jak się sprawują strażnicy?

Nasza rada dzielnicy spotkała się z przedstawicielami SM, aby porozmawiać o ich pracy oraz wskazać problemy, które najczęściej zgłaszają mieszkańcy.

Oprócz osowskich strażników na spotkaniu obecni byli przedstawiciele referatu prewencji IX komisariatu policji w Osowie, wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w Gdańsku (WBiZK), nadleśnictwa oraz koła łowieckiego TUR.

Problem dzików

Pierwszym i najgorętszym problemem, który został poruszony były dziki, które podchodzą pod zamieszkałe tereny oraz niszczą okoliczne nasadzenia zieleni oraz uprawy rolne. Jarosław Redlak (WBiZK) przytoczył trzy przyczyny, które zachęcają zwierzęta do opuszczenia lasów:

  • dokarmianie dzików przez mieszkańców;
  • niezabezpieczanie drzew owocowych i ogródków warzywnych;
  • nieogrodzone śmietniki oraz ich wystawianie na kilka dni przed wywozem odpadów.

Miasto w chwili obecnej dysponuje sześcioma odłowniami stałymi oraz dwiema przenośnymi, zaś odstrzałami redukcyjnymi zajmuje się czterech myśliwych. W 2016 roku na terenie naszej dzielnicy odłowiono 73 dziki, jednak ich populacja wciąż przekracza przyjęte założenia.

Propozycja radnych by odstrzelić więcej dzików została odrzucona, więc przyjęto kompromis w postaci realizacji kampanii edukacyjnej dla mieszkańców, która ma doprowadzić do zmniejszenia występowania powyższych przyczyn.

Zwierzęta domowe

Drugim omówionym problemem były bezpańskie zwierzęta (przede wszystkim psy) wałęsające się po naszej okolicy, oraz właściciele psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach.

Według statystyk dzielnicowego problem ten jest marginalny, jednak nasila się w godzinach kiedy straż miejska nie pracuje. Zebrani goście wspólnie uznali, że najlepiej będzie przeprowadzić kilka niezapowiedzianych akcji poza godzinami pracy referatu.

Ciężarówki na Galaktycznej

Na ul. Galaktycznej od kilku lat obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h ze względu na zły stan nawierzchni. Władze miasta, aby ograniczyć postęp degradacji drogi, ustawiły również zakaz poruszania się tam samochodów o wadze wyższej niż 5 ton. Przepis jest notorycznie łamany, w związku z czym pojawi się tam więcej patroli policji monitorujących tę sytuację.

Spalanie odpadów

Straż Miejska w rejonie Matarni przeprowadziła kilka kontroli dotyczących zgłoszeń mieszkańców. Wszystkie odbyły się bez uwag. Gęsty i czarny dym wydobywający się z kominów był skutkiem użycia niskiej jakości węgla. Obecnie nie obowiązują przepisy, które kontrolowały by ten parametr.

Zaśmiecanie lasów

Problem przedstawił Sławomir Skrzypek z Nadleśnictwa Gdańsk oraz radni dzielnicy Matarnia, którzy poprosili strażników o częstsze patrole straży leśnej w okolicach osiedli Matarnia i Złota Karczma oraz o wywózkę śmieci, które pozostawiane są przez spożywających tam alkohol imprezowiczów.

Bezpieczeństwo w szkołach

Wyzwalaczem tego zgłoszenia jest fakt braku ciągłego chodnika w okolicach naszych szkół (zwłaszcza SP82 w Klukowie). Strażnicy Miejscy zaoferowali w tej kwestii przeprowadzenie prelekcji dla dzieci o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz wyposażenie ich w odblaskowe elementy.

Porządek na ogródkach działkowych

Kontenery na odpady przy ogródkach działkowych Trzy nurty pojawiają się tylko w sezonie letnim. Wiele osób, chodź nie do końca w zgodzie z prawem, mieszka tam również zimą, przez co śmieci wyrzucane są do okolicznych rowów i lasów, bądź podrzucane mieszkańcom. Ponadto poruszono problem uszkodzonego ogrodzenia na w/w ogródkach, co przekłada się na wizyty dzików. Niestety przedstawiciele ogródków działkowych nie pojawili się na spotkaniu, więc Straż Miejska będzie się z nimi kontaktować w innym terminie.

Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze, a przedstawiciele referatu byli bardzo rzeczowi i pomocni. Jednocześnie zapewnili nas o chęci współpracy z mieszkańcami oraz radą dzielnicy i otwartości  na każde zgłoszenie. Jeżeli widzicie Państwo coś niepokojącego, śmiało proszę wybierać numer 986.