Październikowe podsumowanie Rady Dzielnicy

Kategoria: Nowości Utworzono: piątek, 21 październik 2016

Powołana w czerwcu rada działa w naszej dzielnicy już prawie cztery miesiące. Co udało im się zrobić do tej pory?

Ten artykuł jest pierwszym, który podsumowuje dotychczasową pracę radnych i jednocześnie zapoczątkuje comiesięczną serię podsumowań Rady Dzielnicy.

Dotychczas nasi radni spotykali się cztery razy, aby debatować o sprawach ważnych dla mieszkańców Matarni. Wynikiem tych posiedzeń jest prawie 60 pism wysłanych do różnych instytucji - zarówno miejskich jak i prywatnych. Spora część dotyczy spraw zgłoszonych bezpośrednio przez Państwa.

Stworzenie listy priorytetów

Na pierwszej sesji radni przeprowadzili burzę mózgów i przygotowali listę najbardziej palących spraw, którymi należy się zająć - prawie 70 pozycji.

Szybka uchwała budżetowa

Rada dzielnicy Matarnia zawiązana została w połowie roku, co spowodowało że dysponowała tylko połową regularnego, choć i tak skromnego, budżetu. Jednak by z niego skorzystać - należało szybko przygotować uchwałę, aby nie przekroczyć terminów realizacji.

W ramach swojego budżetu - 17 433 zł - rada postanowiła dofinansować zakup sprzętu multimedialnego w placówkach edukacyjnych i uzupełnić główne szlaki piesze o ławki i kosze na śmieci. Ich montaż wkrótce się rozpocznie. Ponadto zakupione zostały również gabloty informacyjne, w których wywieszane są nowinki z rady.

Lokalizacje ławek: ul. Słowackiego (na wysokości OBI, ul. Astronautow, lotniska), skrzyżowanie ul. Radarowej i Słowackiego, Złota Karczma (w okolicy bloków 3 i 5).

Realizacja spraw priorytetowych

Jeszcze w sierpniu zarząd dzielnicy (organ wykonawczy rady) wystosował 25 pism w celu rozpoczęcia realizacji punktów priorytetowych. Udało się załatwić pierwsze sprawy!

Wiaty przystankowe

Zarząd Dróg i Zieleni, na wniosek rady, ujął 7 przystanków autobusowych w naszej okolicy, które zostaną doposażone we wiaty - Radiowa (w obu kierunkach), Wiolinowa (w obu kierunkach), Telewizyjna (w obu kierunkach), Meteorytowa (w kierunku Centrum). Realizacja programu do końca 2018 roku.

Utwardzenie poboczy w Klukowie

Pobocze przy ulicy Radiowej zostało utwardzone destruktem bitumicznym przez Zarząd Dróg i Zieleni. Pomoże to doraźnie tutejszym dzieciom ze Szkoły Podstawowej nr 82 im. prof. Jana Czochralskiego oraz pozostałym mieszkańcom przemieszczać się bezpiecznej po drodze. Docelowo rada będzie starała się o chodnik oraz modernizację tej ulicy.

Remont schodów na Złotej Karczmie

Schody pomiędzy uliczkami Złotej Karczmy wymagały remontu, a po nim - kolejnego. Pisaliśmy o tym w artykule Wyremontowane schody do remontu. Finalnie inwestycja zakończyła się pomyślnie, i kilka tygodni temu została odebrana przez radnych.

Porządki w lesie

Dzięki współpracy z Lasami Państwowymi udało się przyciąć i usunąć stare, zagrażające bezpieczeństwu drzewa przy ul. Astronautów. Ponadto leśnicy przygotowali z nich drewniane ławeczki, które czekają tam na spacerowiczów.

Naprawa oświetlenia na osiedlu czterdziestolecia

Na wniosek radnego Waldemara Żyngiela zarząd dzielnicy wystąpił do Zarządu Dróg i Zieleni z wnioskiem o modernizację i naprawę oświetlenia na w.w. osiedlu. Do końca 2017 sprawa ma zostać uporządkowana.

Renowacja ekranów akustycznych

Ekrany akustyczne przy ul. Słowackiego, na wysokości ronda na Złotej Karczmie, wymagały generalnego remontu. Zaczynały rdzewieć, a farba spłynęła już dawno temu. Od kilku tygodni ekrany wyglądają jak nowe. Ukłony dla ZDiZ za szybką reakcję.

Poprawa widoczności na drogach

Wiele miejsc pozarastało przez ostatni czas zakrywając znaki drogowe i inne przydrożne oznaczenia. Radni wytypowali kilka takich miejsc. Uwidoczniono znaki m.in. na ul. Radarowej, Złota Karczma, Słowackiego, Harfowa.

Naprawiona nawierzchnia na ul. Złota Karczma

Ta droga była bardziej dziurawa niż ser. Na wniosek mieszkańców zarząd dzielnicy wyprosił w ZDiZ załatanie dziur. Nasze samochody odetchnęły z ulgą, a przynajmniej na jakiś czas.

To tylko wybrane przez redakcję sprawy, wiele z nich wciąż jeszcze się ciągle toczy. Za miesiąc kolejne sprawozdanie!

Autorem tego tekstu jest Daniel Kossakowski.

Twórca i główny redaktor serwisu Klukowo.com oraz Matarnia24.pl od 2011 roku. Przewodniczący zarządu podczas pierwszej kadencji rady dzielnicy Matarnia.